خانه / یادداشت / اجتماعی / مذهبی / علت نام گذاری سوره های قرآن و فضائل و خواص آنها (سورهء آل عمران)

علت نام گذاری سوره های قرآن و فضائل و خواص آنها (سورهء آل عمران)

index1

سوره آل عمران

تعداد آیات ۲۰۰

سورهء مدنی

بعد از سورهء «انفال» نازل شده است

نام گذاری

به مناسبت اینکه خداوند تبارک  و تعالی در آیات شریفهء (۳۳) به بعد این سورهء مبارکه (انّ الله اصطفی آدم و نوحا و آل ابراهیم وآل عمران علی العالمین) دربارهء آل عمران (مقصود از عمران پدر حضرت مریم و از آل عمران همسر عمران و مریم و حضرت عیسی علیهما السلام ) به تفصیل سخن فرموده بدین اسم «آل عمران» نام گذاری گردیده است.

در بعضی از روایات این سورهء مبارکه «طیّبه» نامیده شده است به معنای پاک و پا کیزه که در آیهء (۳۸) حضرت زکریا ضمن دعا فرزند پاک و صالح و ذریّهء طیّبه از خداوند در خواست نموده است: «ربّ هب لی من لندنک ذریّه طیّبه انک سمیع الدعا»، و نیز در آیهء (۴۲) حضرت مریم علیها السلام را طاهر و پاکیزه لقب داده است و می فرماید: «یا مریم انّ الله اصطفیک و طهّرک و اصطفیک علی نساء العالمین».

فضائل و خواص

ایمنی از حرارت دوزخ

از حضرت سرور کائنات صلّی الله علیه واله وسلّم مروی است که هر کس این سورهء مبارکه را تلاوت نماید خداوند ایمنی از حرارت و سوزش دوزخ به وی عطا می فرماید.

خداوند و فرشتگان بر او درود می فرستند

و ابن عبّاس از حضرتش صلّی الله علیه واله وسلّم روایت می کند که فرمود: هر کس سورهء آل عمران را در روز جمعه قرائت کند حق تعالی و فرشتگان تا غروب آفتاب آن روز بر او درود میفرستند و کسی که در هر شب جمعه سورهء آل عمران را تلاوت کند فردای قیامت خداوند ده بال وی را ارزانی می دارد که از روی پل صراط پرواز نماید.

همانند سایبان وفراخ شدن روزی

در خواص الآیات از حضرتش آورده است: سورهء بقره و سورهء آل عمران را فرا بگیرید که این دو در قیامت همانند دو ابر و سایبان بر قاری خود سایه می اندازند وقاریان خود را شفاعت می کنند.

واگر کسی که گرفتار سختی معیشت باشد آن را بنویسد وهمراه خود بدارد به یاری حق گرفتاری او رفع و روزی وی فراخ می گردد.

 

التماس دعا

 

شکوفه های سُور قرآن، سیّدعلی لواسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *