خانه / یادداشت / اجتماعی / مذهبی / علت نام گذاری سوره های قرآن و فضائل و خواص آنها (سوره حمد)

علت نام گذاری سوره های قرآن و فضائل و خواص آنها (سوره حمد)

حضرت امام سجاد علیه السلام می فرمایند:

تا زمانیکه قرآن همدم و همراه من باشد اگر تمامی شرق و غرب عالم بمیرند من از تنهایی هرگز هراس و وحشتی نخواهم داشت.

اصول کافی،ج۴،ص۲۰۳

در این سلسله یادداشت ها قصد داریم به امید خدا علت نام گذاری سوره های قرآن و فضائل و خواص قرائت آنها را برای شما بیان نماییم به امید رضای حق.

سوره حمد

تعداد آیات ۷

سوره مکی و مدنی

بعد از سوره مدثر نازل شده است

نام گذاری

این سوره مبارکه بیش از بیست اسم دارد وما تنها به چند نام مشهور آن اشاره می کنیم:

مشهورترین نام آن «حمد» است که به مناسبت حمد وستایشی که در این سوره از پروردگار یکتا به عمل آمده است به این نام خوانده می شود.

امام صادق علیه السلام می فرماید: سوره ای است که اول آن ستایش،میانه ی آن اخلاص و آخر آن نیایش می باشد.

نام دیگر آن «فاتحه» است چون قرآن بدان آغاز می شود. از دیگر نام های آن «جامع» ، «ام الکتاب» و «ام القرآن» می باشد، چون کل معانی قرآن کریم را شامل است و عرب هر جامعی را «ام» می نامد وهمچنین به چیزی که تقدّم بر دیگران داشته «ام» اطلاق می کند و این سوره بر سایر سوره های قرآن تقدّم دارد.

نام های دیگر آن «نور» ، «کافیه» ، «وافیه» ، «راقیه» و… می باشد.

فضائل و خواص

دوسوم قرآن

رسول اکرم صلی الله علیه واله وسلم می فرماید: هر کس سوره حمد را بخواند چنان است که دوسوم قرآن را خوانده و ثواب آن کسی که بر همه مومنان تصدّق کرده باشد به او داده می شود.

اسم اعظم خداوند

امام صادق علیه السلام می فرماید: اسم اعظم خداوند مقطّع است (یعنی حرف حرف و جدا جدا) وآن در مجموع آیات «ام الکتاب» می باشد.

فریادابلیس،ایمنی از بلایا،بر طرف شدن فقر و تنگدستی

در خبر است زمانی که سوره «حمد» نازل گردید ابلیس لعین به فریاد و فغان آمد و در خواص آن حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه واله وسلم می فرماید: هنگام خواب بر پهلو بخوابید و سوره های فاتحه وتوحید را بخوانید از همه بلایا ایمن خواهید بود و هر کس در حین ورود به منزل خود سوره های حمد و اخلاص را بخواند خداوند متعال فقر وتنگدستی را از او برطرف وخیر وبرکت بسیاری به وی عطا می فرماید.

تسکین درد، زنده شدن میّت

حضرت صادق علیه السلام می فرماید: چنانچه سوره «حمد» هفتاد مرتبه بر هر دردی خوانده شود به یاری خداوند تسکین یابد.

از امام محمد باقر علیه السلام نقل است که فرمود: اگر سوره «حمد» بر میّتی هفتاد مرتبه خوانده شود آن میّت زنده گردد جای تعجّب نخواهد بود.

ودر خبر است که حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم را هر گاه کسالت یا سردردی عارض می شد دستهای مبارک را می گشود و سوره های حمد وفلق و ناس را قرائت می کرد سپس دستهای خود را به صورت می کشید و آن عوارض برطرف می گردید.

پس تا می توانیم از این خیرات بهره ببریم که غنیمت سودمندی است و آن را از دست ندهیم که باعث حسرت واندوه خواهد بود. البته باید سعی کنیم قرائت وتلاوت ما همراه با اندیشه واخلاص و عمل باشد وبرای رسیدن به کمال مطلوب تنها به الفاظ و لقلقه ی زبان اکتفا نکنیم.

التماس دعا

برگرفته از کتاب شکوفه های سور قرآن،نوشته ی سیّد علی لواسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *